876/​1518

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“The Chair”. Et sæt på otte armstole af teak. Sæde betrukket med naturfarvet skind. Model JH 503. Formgivet 1949. Udført 1960'erne hos snedkermester Johannes Hansen, stemplet. (8)

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1949.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 aar”, bind 3, s. 98–101 og 140–142.

1949 var epokegørende for dansk møbeldesign. Dette var året, hvor Finn Juhl formgav Høvdingestolen og Ejnar Larsen og Aksel Bender Madsen præsenterede den første udgave af Metropolitan Stolen. De fik meget opmærksomhed fra udlandet, men det var Wegners The Chair som skabte gennembruddet for dansk møbeldesign. Kort efter fremvisiningen af stolen blev den fremhævet i det amerikanske magasin “Interior”, hvor det netop fik navnet The Chair og blev set som den smukkeste stol i verden.

Design: Aftenauktion, 6. december 2017

Vur­dering

100.000 DKK

Hammerslag

95.000 DKK