2414/185
Lorenz V. Hinrichsen (f. København 1865, d. Frederiksberg 1929)
Solnedgang over bakket hedelandskab med en sø i baggrunden. Sign. LVH, 1912. Olie på lærred. 43×63.
Mindre krakeleringer. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024
Vurdering
Hammerslag