2144/841
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“Monolit”. Standerlampe med stel af satinpoleret aluminium og sortlakeret træ, monteret med plisseret skærm af hvid akryl. Udført hos Fog & Mørup. H. inkl. skærm 165.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Gulnet skærm med folder og buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag