2144/​841

Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)

“Monolit”. Standerlampe med stel af satinpoleret aluminium og sortlakeret træ, monteret med plisseret skærm af hvid akryl. Udført hos Fog & Mørup. H. inkl. skærm 165.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Gulnet skærm med folder og buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 2. november 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK