Myre Vasegaard (f. 1936, d. 2006)
Skål af stentøj modelleret med lavt fodstykke. Udvendigt dekoreret med motiv af guldsmed i mørkebrun og gråhvid glasur. Sign. monogram for Myre Vasegaard samt værkstedsmonogram. Unik. H. 9,2–9,5. Diam. 10,7–11.
Let brugs- og alderspatina.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
21 bud