Ole Gjerløv-Knudsen (f. 1930, d. 2009)
“Lazy Man's Chair”. Læsedækstol med asymmetrisk stel af formbøjet pæretræ, aftageligt justérbart læsestativ samt indvendig tidsskriftshylde i form af sprosser. Sæde og ryg med lameller af bøg. Løse hynder i sæde og nakke betrukket med rødt og blåt uld med keder af naturskind. Designet 1981. Udført hos snedkermester Søren Horn.
Dette er ét af tre eksemplarer, hvoraf de resterende er udført i andre træsorter.
Udstillet: Snedkernes Efterårsudstilling, 1981.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Ikke solgt