Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Høj, firsidet vase af lertøj modelleret med bibelske scenerier i relief. Dekoreret med polykrome glasurer. Usign. Unik. H. 35,5.
NB! Rettelse til tekst: usigneret. 14.03.2014
Enkelte afslag i glasuroverflade. Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. marts 2014