2439/176
En samling hollandske fliser af fajance, dekoreret i mangan og blå i hhv. religiøse motiver, blomstervaser, landskaber mm. Bestående af i alt 45 fliser. 19. årh. (45)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Større og mindre kanthak/afslag. Reparationer. Glasurafsklaninger. Krakeleringer. Enkelt flise er delt i to.
Vurdering
891762 | ||
320815 (Autobud) | ||
891762 | ||
320815 | ||
1045118 |