Richard Manz (f. 1933, d. 1999)
Bodil Manz (f. Frederiksberg 1943)
To vaser samt et skulpturelt objekt af stentøj. Vaser modelleret med reliefdekor og smal munding. Delvis dekoreret med mørkeblå glasur med brune elementer, samt med mørkebrun og gråsort glasur. Sign. Richard Manz. H. hhv. 19 og 25. “Forurening”. Objekt modelleret med blad mellem to formationer. Delvis dekoreret med rødbrun og lys rødlig glasur. Stemplet Bodil Manz. H. 12,5. B./L. 8,5. Unika. (3)
Objektets blad på et afslag på stilk - se venligst detaljefotos.
1080720 | ||
816206 |