Edith Sonne (f. 1910, d. 1993)
Lisa Engqvist (f. Firenze 1914, d. Gentofte 1989)
Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
En samling stentøj bestående af tre vaser, lille fad samt lågskål. Dekoreret med sungglasur, rødbrun glasur og brun, spættet glasur. F.eks. Cylindrisk vase af stentøj dekoreret med rødbrun glasur. Sign. Sonne. Udført og stemplet hos Saxbo. Og vase af stentøj modelleret med indridsede motiver i relief. Dekoreret med sungglasur. Sign. monogram, B&G. H. 3,5. - 12,5. (5)
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 13. november 2012