869/​709

Karl Ioganovich Rosen (f. Jelgava, Letland 1864, d. sst. 1934)

“Skovparti. Solnedgang”. Russisk birkeskov ved vintertide med solens røde skær. Sign. Karl Rosen. Olie på lærred. 81×115.

Proveniens: Dansk privateje, i al fald fra 1940'erne.

Russisk, møbler og varia, 2. december 2016

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK