2048/959
Jacob Kjær, tilskrevet (f. 1896, d. 1957)
Armstol af cubamahogni. Sæde og ryg betrukket med grøn uld og skindkeder, delvist sømbeslået. Antageligt udført hos snedkermester Jacob Kjær, 1930'erne.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Sædebund senere restaureret med fyrretræsbrædder.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud