2116/​747

Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)

“Dobbeltriflet”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 690 g. (34)

Bestående af: 6 fiskeknive, 6 middagsknive med langt skaft, 10 frokostknive med langt skaft, 6 frokostgafler, 6 frugtknive.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Gafler med omfattende slitage - spidser slidte og enkelte ydermere bøjede. Nogle hule skafter (knives) med mindre buler fortrinsvis for enden af skaft.

Moderne kunst og design, 20. april 2021

Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

10 bud

4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.400 DKK
2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK