Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)
“Dobbeltriflet”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 690 g. (34)
Bestående af: 6 fiskeknive, 6 middagsknive med langt skaft, 10 frokostknive med langt skaft, 6 frokostgafler, 6 frugtknive.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Gafler med omfattende slitage - spidser slidte og enkelte ydermere bøjede. Nogle hule skafter (knives) med mindre buler fortrinsvis for enden af skaft.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
10 bud