865/​18

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Et par portrætter af Iver Rosenkrantz-Levetzau til stamhuset Restrup og Rosenholm (1749–1787) højesteretsassessor, og dennes hustru Juliane, f. Wedell (1762–1782). Parret blev gift 1779. Han: En face mod højre iført gråviolet jakke, hvidt halsbind og krøs, Dannebrogsordenens hvide bånd og stjerne, hvid paryk med todelt bukkel, sort nakkesløjfe , brune øjne; brunlig ret lys baggrund. Hun: En face mod venstre iført gråhvid silkekjole, grønt blad med rosenknop i brystet og en stor sløjfe, en udsprungen rose i det askeblonde hår, grå øjne; gråbrun, ret lys baggrund. Begge sign. Juel pinxit 1782. Olie på lærred. Ovale. 70×55. Samtidige rammer. (2).

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 256 og 257, afbildet s.169.

Proveniens: Frk. Marie Rosenørn, dennes auktion Winkel & Magnussen 329, 1946 nr. 200, afb. s. 6 og 7.

Litteratur: Ellen Poulsen, “Jens Juel” bd. I s. 92 under 256 skriver hun: “I det 2. juli 1783 indviede kapel på Store Restrup blev i følge den af sognepræst til Restrup, Søren Møller 1784 trykte efterretning ophængt en mindetavle, hvori ”sees Hr. Kammerherrens og den salig Kammerherreindes Portraiter i ovale Rammer, stærk forgyldte og ziirlig udarbejdede, overmaade vel trufne, efter hver sin Original af den i sin Konst berømte Skildrer Hr. Juul I Kiøbenhavn". Mon ikke det kan være nærværende par?

Malerier & tegninger, 31. maj 2016

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

230.000 DKK