2447/590
Johannes Andersen (f. 1903, d. 1991, Møbeldesigner)
Seks stole med stel af teak, betrukket i sæder med sort skind. Udført og mærket hos Uldum Møbelfabrik. (6)
Præsenteret på Fabrikantsforeningens Møbelmesse i Fredericia 1965.
Litteratur. Mobilia no. 121–122 1965, side 81
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Nypolstrede.
Vurdering