2447/​590

Johannes Andersen (f. 1903, d. 1991, Møbeldesigner)

Seks stole med stel af teak, betrukket i sæder med sort skind. Udført og mærket hos Uldum Møbelfabrik. (6)

Præsenteret på Fabrikantsforeningens Møbelmesse i Fredericia 1965.

Litteratur. Mobilia no. 121–122 1965, side 81

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Nypolstrede.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

15 bud

1169551 (Autobud) 13.000 DKK
905048 12.500 DKK
1169551 (Autobud) 12.000 DKK
905048 11.500 DKK
1169551 (Autobud) 11.000 DKK
905048 10.500 DKK
1169551 (Autobud) 10.000 DKK
905048 9.500 DKK
1169551 (Autobud) 9.000 DKK
905048 8.500 DKK
1169551 (Autobud) 8.000 DKK
1146524 7.500 DKK
1169551 (Autobud) 7.000 DKK
869654 6.500 DKK
1169551 6.000 DKK