2103/​15

En samling kinesiske skæringer /vedhæng af grønligt jade, skåret med bl.a longivity tegn, blomster, knude, føniks mm. 20. årh. Diam. 6 cm. L. 5–6 cm. (8)

afslag på “blomsteropstilling”, bats med kantafslag, kinesisk tegn kantafslag og revne, knude med afslag

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

4.000–6.000 kr.

Hammerslag

5.500 kr.

27 bud

5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
5.000 kr.
4.800 kr.
(Autobud) 4.600 kr.
4.600 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
2.900 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.400 kr.
(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.