Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
En vase og to skåle af stentøj og lertøj. Modelleret med bibelske motiver i relief, dekoreret med hhv. Sung glasur samt brun og hvid glasur. Vase: sign. Jais, 20248. Kgl. P. Unik. H. 21. Lille skål: sign. Jais. Kgl. P. H. 3,2. Diam. 11,5. Skål: sign. Jais. Stemplet og udført hos Nylund & Krebs' keramiske værksted. H. 7,6. Diam. 13,5. (3)
Nogle minimale overfladeridser og mærker. Brun skål med to mindre agslag på nederste kant ved bund.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018