Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Oxford”. Et sæt på fire højryggede drejbare stole betrukket i sæde og ryg med patineret sort skind, fempasfod og stamme af forkromet stål. Model 3172. Formgivet 1964. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1967. (4)
Litteratur: Carsten Thau og Kjeld Vindum: “Arne Jacobsen”, Arkitektens Forlag, afbildet s. 524.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Patineret skind med overflade ridser og krakeleringer. Skind let løst på sæder.
Moderne kunst og design, 19. januar 2016