1603/​979

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Oxford”. Et sæt på fire højryggede drejbare stole betrukket i sæde og ryg med patineret sort skind, fempasfod og stamme af forkromet stål. Model 3172. Formgivet 1964. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1967. (4)

Litteratur: Carsten Thau og Kjeld Vindum: “Arne Jacobsen”, Arkitektens Forlag, afbildet s. 524.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Patineret skind med overflade ridser og krakeleringer. Skind let løst på sæder.

Moderne kunst og design, 19. januar 2016

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK