2049/738
Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
Vase af stentøj modelleret i oval form og med med smal, cirkulær munding. Dekoreret med mørkebrun og blå glasur. Mundingens øverste del med præget mønster i relief. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Rörstrand, Sweden. H. 29,7.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag