2049/​738

Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)

Vase af stentøj modelleret i oval form og med med smal, cirkulær munding. Dekoreret med mørkebrun og blå glasur. Mundingens øverste del med præget mønster i relief. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Rörstrand, Sweden. H. 29,7.

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 1. december 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK