1632/​606

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AT 33”. Sybord af eg med top, klapper og hylder af teak, front med skuffe med ruminddeling og sytrådsholdere, hvorunder kurv af flet. Formgivet 1950. Udført og mærket hos Andreas Tuck, Odense. H. 60. L. 64/118. B. 57.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 11, november 1951, på annoncesider.

Litteratur: Andreas Tuck/Salesco, katalog maj 1959.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Restaureret. Minimale ridser og mærker på top.

Moderne kunst og design, 9. august 2016

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

16 bud

4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK