Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 33”. Sybord af eg med top, klapper og hylder af teak, front med skuffe med ruminddeling og sytrådsholdere, hvorunder kurv af flet. Formgivet 1950. Udført og mærket hos Andreas Tuck, Odense. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 11, november 1951, på annoncesider.
Litteratur: Andreas Tuck/Salesco, katalog maj 1959.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Restaureret. Minimale ridser og mærker på top.
Moderne kunst og design, 9. august 2016
16 bud