2442/924
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Et par armstole med stel af mahogni og bejdset bøg. Sæde, armlæn og ryg betrukket med grønt stof. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Betræk med pletter og smuds. Kantbånd mangler på et armlæn.
Vurdering