902/​948

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Kolossal gulvkrukke af stentøj modelleret i let firesidet form og med mønstre i relief. Dekoreret med brungrøn og rødbrun glasur. Sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 84.

Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 10. juni 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK