12103/​159

Ken Regan: Originalt s/h pressefotografi af den russisk-amerikanske balletdanser, koreograf og skuespiller Mikhail Baryshnikov (f. 1948). Bagside påstemplet med Ken Regans navn. Fotomål 35,5×24. Uindrammet.

Mikhail Baryshnikov, født i Riga i 1948, indledte sin karriere ved Kirov Balletten i Skt. Petersborg (dengang Leningrad) i 1960erne, kom til Canada i 1974 og har siden danset for bl.a. The American Ballet Theater, som han i øvrigt senere blev kunstnerisk leder af. Mikhail Barysjnikov betragtes i dag som en af det 20. århundredes største balletdansere.

Ken Regan (1940–2012) var officiel fotograf for Rolling Stones op gennem 1970erne.

Almindelige håndteringstegn.

Kunst, antikviteter & design, 21. januar 2021

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag