2103/812
Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)
Lysekrone af patineret bronze med seks arme, heraf én monteret i midten. Diam. 45.
Brugsslitage, ridser, mærker og rust. Senere overfladebehandling. Midterste arm løs. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag