2103/​812

Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)

Lysekrone af patineret bronze med seks arme, heraf én monteret i midten. Diam. 45.

Brugsslitage, ridser, mærker og rust. Senere overfladebehandling. Midterste arm løs. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 19. januar 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
2.000 DKK