2047/755
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“Spadestolen”. Armstol med stel af teak. Model FD 133. Formgivet 1954. Udført og mærket hos France & Daverkosen.
Hynder medfølger ikke.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. En gjorde mangler.
Moderne kunst og design, 17. november 2020
Vurdering
Hammerslag