1950/215
Fransk kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende ungt par, forsølvet skive. Tilhørende kuppel af glas med base af sortmalet træ. 19. årh.s anden halvdel. H. 35. B. 24. D. 8,5. Kuppel H. 41. B. 42,5. D. 21.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Optræksnøgle og Pendul medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag