2040/305
Norsk hjerteformet hovedvandsæg af sølv, indvendig forgyldt, lågknop i form af fugle og hjerte. Mester Niels Edvardsen Aamodt, Øye ca. 1760–1810. H. 7 cm.
NB Mester tilføjet d. 21/9.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
Vurdering
Hammerslag
22 bud