2109/814
Ubekendt designer
Skulpturel bordlampe af hvidlakeret metal og messing med sortlakerede metalskiver. Fod af messing og hvidlakeret træ. Udført i Danmark, ca 1950erne. Senere skærm beklædt med gråt stof. H. ekskl. fatning. 68. H. inkl. skærm. 93,5.
Stand
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
1 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|