2148/​520

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

“Colonial”. Et par armstole med stel mahogni, løse sæderammer med flet, løse hynder i sæde og ryg betrukket med brunt skind. Model PJ 149. Udført og mærket hos P. Jeppesen, St. Heddinge. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Flet med enkelte minimale defekter.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

17.500 DKK

17.500 DKK
17.000 DKK