2138/50
Louis XVI tobaksskab af egetræ, front med kanneleret fyldningslåge og skuffe, bag hvilken skjulte skuffer, dekoreret med svanehalsformet top og tandsnit. Ca. 1780. H. 84. B. 63. D. 37 cm.
Nøgle medfølger. Løs i samlingerne. Revner i træet. Pynteliste mangler. Brugsslitage. Finérskader.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
Vurdering
Hammerslag