2005/955
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 327”. Rektangulært spisebord af massiv teak. Udført og stemplet hos Andreas Tuck. H. 72. L. 180. B. 90.
Litteratur: Andreas Tuck/Salesco katalog 1964.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre hak med træfyldninger. Restaureret.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag