Vilhelm Petersen (f. København 1812, d. sst. 1880)
Parti fra Malcesine ved Gardasøen med huse i vandkanten og opankret fiskerbåd. Sign. monogram. Olie på papir monteret på lærred. 31×45.
Malcesine ligger på kanten af Gardasøen, der strækker sig ud i det fjerne. Vandfladen er rolig og eftermiddagssolen er ved at bryde igennem de grå skyer.
Vilhelm Petersen besøgte Malcesine i sensommeren 1852.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 850, 2014 nr. 29.
En mindre revne/krakelering med minimal afskalning. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020