Foto endnu ikke klar
888/​569

Wilhelm Freddie (f. København 1909, d. sst. 1995)

“Nature morte”. Sign. Freddie Jan. 47; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 27×35.

Udstillet: “freddie”, ACORIS The Surrealist Art Centre, London, 1972, gengivet i farver i udstillingskataloget side 30. Udstillet: “En enestående samling til et enestående museum”, Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg, 1979, gengivet i udstillingskataloget side 18. Proveniens: Fine Art Exhibitions. Proveniens: Dansk privatsamling..

Referencer til udstillinger og proveniens er venligst stillet til rådighed af Birger Raben-Skov, København.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 24. september 2019

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK