2014/​8506

León Augustin Lhermitte (f. Mont-Saint-Père 1844, d. Paris 1925)

Korset i Mezy. 1877. Usigneret. Betegnet ”Debout”, ”debout près de marches, ”3c de marches”, ”à genoux”. Sortkridt på to sammenføjede stykker blåt papir. 31×35.

Forstudie til den i dag forsvundne tegning Visite au cimetière de Mezy, som var udstillet i Dudley Gallery, London, i 1878. Lhermitte benyttede kort efter tegningen igen, da han på opfordring ændrede sit maleri Le marché aux pommes de Landerneau, nu i Philadelphia Museum of Art.

Proveniens: Kunstnerens dødsbo (L. 3890), kunstnerens steddatter, Jean Lhermitte, f. Marcelle Duflocq (1895–1982).

Udstillet: Dessins de Léon Lhermitte, galerie Jean de la Fontaine, Château-Thierry 1990, nr. 19.

Litteratur: Monique Le Pelley Fonteny, Léon Augustin Lhermitte (1844–1925). Catalogue Raisonné, Paris 1991, tegning nr. 188, omtalt under maleri nr. 16 og tegninger nr. 952.

Intet at bemærke. Undersøgt i ramme.

Kunst på papir, 30. marts 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK