1836/827
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
“Savoy”. To vaser af klart glas. Sign. Alvar Aalto, hhv. 3030 og 2021. Udført hos Iittala, Finland. H. hhv. 15,9 og 20,3. (2)
Stor vase med brugsspor i form af kalk og rustpletter på indersiden, øverste kant med enkelte meget minimale hak.
Moderne kunst og design, 4. september 2018
Vurdering
Hammerslag