Axel Schovelin (f. København 1827, d. Frederiksberg 1893)
“Parti fra Faarevejle på Langeland”. Sign. Axel Schovelin 1860. Olie på lærred. 88,5×124.
Udstillet: Charlottenborg 1861 nr. 181.
Lærred bør strammes op. Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.
Ældre malerier og antikviteter, 29. januar 2013
34 bud