1834/1540
Lille historicisme lågkrus, fremstår ustemplet, samt pokal, indvendigt forgyldt, graveret med bladværk og frimurersymboler over jubilæumsinskription. Sidstnævnte mester Christian A.T. Piil, København 1855. Vægt 355 og 133 gr. H. 13 og 17 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Pokal mangler antagelig låg. Let bulet/ujævnt fodstykke.
Varia, 23. august 2018
Vurdering
Hammerslag
12 bud