2442/23
'Tric Trac' spillebord af frugttræ, plade med skakbræt på den ene side og grønt filt på den anden side, under hvilken backammon bræt indlagt med ben, skuffe på hver side. Ca. 1820. H. 77. L. 88. B. 56.
Enkelte ridser og mærker. Brugsslitage. Falmet. spillebrikke go terninger medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag