2442/​23

'Tric Trac' spillebord af frugttræ, plade med skakbræt på den ene side og grønt filt på den anden side, under hvilken backammon bræt indlagt med ben, skuffe på hver side. Ca. 1820. H. 77. L. 88. B. 56.

Enkelte ridser og mærker. Brugsslitage. Falmet. spillebrikke go terninger medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 14. oktober 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK