2445/​558

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

To tre pers. sofaer og en to pers. sofa med ben af eg. Sæde, sider og ryg betrukket med gul uld. Formgivet 1939. Udført hos &Tradition. L. 200/138. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter, smuds og mindre defekter. Nogle knapper på en sofa med manglende uld.

I Lyngby
Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?