2432/​904

Nils Koppel (f. København 1914, d. sst. 2009)

Eva Koppel (f. 1916, d. 2006)

Fritstående tre-pers. sofa med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med rosa uld. Formgivet ca. 1950. Udført hos Slagelse møbelværk. L. 175.

Litteratur: Bygge Og Bo, 1951. 17. årgang, hæfte 3, s. 27. Afbildet.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.

Eftersyn
I Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

6.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?