1950/49
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Kystparti fra Bornholm. Sign. Peder Mønsted Hammeren 1917. Olie på lærred. 63×47.
Stødmærke med enkelte afskalninger øvre højre hjørne. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag