2108/​519

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Et par armstole med stel af mahogni. Sæde, sider samt ryg betrukket med sømbeslået rødt skind. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og krakeleringer.

Moderne kunst og design, 23. februar 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK

14 bud

(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 19.500 DKK
19.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK