2108/519
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Et par armstole med stel af mahogni. Sæde, sider samt ryg betrukket med sømbeslået rødt skind. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og krakeleringer.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud