896/​584

Olafur Eliasson (f. København 1967)

“Light removal”, 2005. Spejl, metal, lampe, ledning. Edition 15 af 20. Ægthedscertifikat dateret 28.11.05 samt installationsvejledniing medfølger.

En cirkel sammensat af lige mængder lys og skygge på en væg. For at skabe dette fænomen skinner et spotlight på højre side af et semi-elliptisk spejl, som er placeret vinkelret på væggen. Lyset reflekteres således tilbage til dannelse af den højre halvcirkel, den anden halvcirkel bestående af skyggen, der kastes af halvellipsen (fra kunstnerens website).

Litteratur: Version geng. og beskrevet på kunstnerens website, olafureliasson.net med yderligere fotos. Litteratur: Ina Blom: “Bright Shadows: A conversation between Olafur Eliasson and Ina Blom” i “Olafur Eliasson: Your Engagement has Consequences; On the Relativity of Your Reality”, Baden 2006, version geng. og omtalt s. 169–185. Udstillet (version): “The light setup”, Lunds Konsthall, Sverige 2005–06. Udstillet (version): “Lavaland: Olafur Eliasson and Johannes Kjarval”, Gl. Strand, København 2007. Udstillet (version): “Take your time: Olafur Eliasson”, Museum of Modern Art and P.S. 1 Contemporary Art Center, New York 2008. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet direkte fra kunstneren.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 22. september 2020

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK