P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)
Studie af en appelsingren. Usigneret. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 39×29.
Proveniens: Kunstnerens barnebarn, arkitekt H. G. Skovgaard (1898–1969) og dennes datter, kunsthistoriker Bente Skovgaard (1923–2004). Bruun Rasmussen auktion 1714, 2017 nr. 37.
Foldemærker, fugtpletter og enkelte revner. Monteret i passepartout.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. april 2023
15 bud