Peter Kornbeck (f. København 1837, d. sst. 1894)
Gadeparti fra Split, Dalmatien med udsigt mod en søjlegang mod en åben plads. Sign. P. Kornbeck 1874. Olie på lærred. 24×38. Monteret i portalramme.
Enkelte minimale afskalninger og retoucheringer. Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
17 bud