2143/504
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Bombardement”. Lysekrone med stel af bruneret messing, tre lysarme monteret med 2/2 skærme af gul matglas, fatningshuse af brun bakelit, skærmophæng med trådben stemplet P.H.-2/2, patented. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. H. 63. Diam. 60.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme med afskalninger og minimale kanthak på topkant. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag