2138/827
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med grønligt velour. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag