2141/784
Christian Dell (f. Offenbach am Main 1893, d. Wiesbaden 1974)
“Kaiser”. Stor bordlampe med stamme og fod af messing, justérbar skærm af sortlakeret metal. Udført hos Kaiser Idell. Max. H. 46. Diam. 37.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Messing med afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 12. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud