1946/66
Aron Kleist (f. Alluitsup Paa/Sydprøven , d. Qaqortoq/Julianehåb)
Armbånd med ovale led udskåret med åndemasker samt vedhæng af udskåret narhvalstand. Grønland. 1960'erne. Vedhæng H. 3. (2)
Proveniens: Købt direkte af kunstneren i 1960'erne.
Let gulnet. Armbånd med hårrevner i tanden.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag